BANSKÁ BYSTRICA. V Banskej Bystrici sa opäť zdvihla vlna občianskej nespokojnosti. Obyvatelia sa aj 14. februára rozhodli vyjadriť svoj nesúhlas s aktuálnymi rozhodnutiami vládnych predstaviteľov.
Na Námestí SNP a pri Múzeu SNP sa opäť zhromaždilo okolo päťtisíc ľudí rôznych vekových skupín, aby spoločne vyjadrili svoj postoj a apelovali na kompetentných.
Organizátori poukazujú na dlhodobé problémy, ktoré sa podľa nich neriešia. V uliciach Banskej Bystrice, v ktorej sa demonštrácie konajú každý piatok, ľudia opäť skandovali „Dosť bolo Fica!“ či „Slovensko je Európa“ alebo „Slovensko si nedáme!“.
O úvod na historickom námestí sa postarali banskobystrické študentky a člen platformy Nie v našom meste Jakub Pohle.
„Napriek tomu, že premiér Robert Fico nevidí dôvody na protesty, organizátori z iniciatívy Nie v našom meste a občania to vidia inak. Nadbiehanie Rusku, jeho priame zasahovanie do diania v našej krajine, chaotické vládnutie s neschopnými koaličnými politikmi, rozklad inštitúcií a postupné zlyhávanie štátu v základných oblastiach jeho fungovania nám dáva každý deň množstvo dôvodov dať jasne a hlasne najavo našu nespokojnosť,“ uviedol Jozef Sedilek z iniciatívy Nie v našom meste.
Dav sa presúval v pokojnej atmosfére cez Hornú ulicu, Ulicu ČSA, popri mestskom úrade, cez Námestie slobody až po pamätník SNP, kde odzneli záverečné príhovory.
Pred mikrofón sa postavil kazateľ Juraj Institoris, bývalý generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička aj herec Lukáš Latinák.
„Kto sa má vracať do krajiny, kde pre mladého človeka takmer nie je možné nájsť si slušné bývanie a založiť si svoju rodinu v stabilnom a prosperujúcom štáte, ktorý sa o nás zaujíma a postará sa o dôstojné podmienky svojich občanov. Do krajiny, kde nám vláda pred očami ničí všetko, na čom nám záleží,“ vyjadrili svoj nepokoj banskobystrické študentky.
Pochod prebiehal plynulo pod dohľadom štátnej aj mestskej polície. Príslušníci polície usmerňovali dopravu na každej križovatke, ktorou protestujúci prechádzali.
Matej Drlička, bývalý generálny riaditeľ národného divadla nešetril kritikou na súčasnú ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú ani generálneho tajomníka ministerstva Lukáša Machalu.

„Riaditelia Slovenskej národnej galérie dosadení Martinou Šimkovičovou si do depozitárov národnej galérie vodia neznáme návštevy, my sa pýtame, čo tam s nimi robíte? Na pamiatkovom úrade sa potichu pripravuje osekanie pamiatkovej ochrany budov o neuveriteľných 80 percent, pýtame sa komu vyhovuje, že vzácne historické budovy bude možné predávať bez kontroly a dohľadu,“ vyjadril sa Drlička.
Pred mikrofón vystúpil aj známy herec Lukáš Latinák, ktorý v úvode spomenul Horehronie a Podpoľanie. Vyjadril vďaku všetkým, ktorí sa pri pamätníku SNP stretávajú každý týždeň.
„Medzinárodné galérie končia spoluprácu s týmito inštitúciami, pozerajú sa na Slovensko cez prsty, čakajú ako to celé dopadne, aj keď vidia, že už to tu vrie. Vďaka vám my sme tí, na ktorých sa čakalo,“ povedal Latinák a spomenul aj výročie úmrtia Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
O novinárovi povedal, že práve on je národným hrdinom, ktorý chránil svoju krajinu.
Protestujúci na záver poslali koaličným poslancom z Banskobystrického kraja „valentínky“ v podobe odkazov na korešpondenčných lístkoch, ktoré v obrovskej v krabici zašlú do Národnej rady.
Na záver stretnutia odznela štátna hymna, ktorú zaspievali miestne folkloristky a zúčastnení sa v pokoji rozišli.